Dieta a trądzik


Dieta a trądzik
Dieta a trądzik

Kondycja Naszej skóry w dużej mierze uzależniona jest od tego co jemy. Mnóstwo problemów skórnych, a szczególnie zmian trądzikowych to wynik niewłaściwej diety. Czego więc należy unikać, a co warto jeść aby maksymalnie ograniczyć możliwość pojawienia się wyprysków i zmian skórnych?
Osoby borykające się z problemami trądzikowymi zdecydowanie powinny ograniczyć spożywanie pewnych pokarmów. Często dzieje się tak, że jesteśmy w stanie sami określić co szkodzi Naszej cerze. Metodą prób i błędów bardzo szybko wyeliminujemy szczególnie niewskazane dla Naszego rodzaju skóry pokarmy. Zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że w tej grupie znajdzie się cukier, a dokładniej słodycze. Regularne ich spożywanie bardzo często sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. Pamiętajmy, że w tej kategorii będą się znajdowały również słodkie napoje gazowane czy dosładzane soki owocowe. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić szczególną uwagę to tłuszcze i pokarmy, które je zawierają. W przypadku gdy mamy trądzik (cerę trądzikową) korzystnie jest zrezygnować z tłuszczów rafinowanych na rzecz chociażby oliwy z oliwek. Odstawmy potrawy smażone, Fast foody i inne obficie nasiąknięte tłuszczem dania opierając codzienny jadłospis na gotowanych czy grillowanych. Tłuszcz podobnie jak cukier sprzyja zaostrzeniu stanów zapalnych skórnych. Jak dowodzą badania niekorzystny wpływ na cerę ma także dieta nabiałowa.

Nadmiar produktów mlecznych w diecie może powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie sprzyjać nadmiernemu łojotokowi skóry i powodować rozwój zaskórników. Tu przestroga dla zwolenników jakże modnej, ale kontrowersyjnej diety Dukana. Jak Się do tego wszystkiego mają ostre przyprawy, które jak powszechnie wiadomo nie są wskazane przy problemach trądzikowych? Według opinii dermatologów spożywane w rozsądnych ilościach nie mają żadnego wpływu na powstawanie czy zaostrzanie się stanów zapalnych. Dopiero ich zdecydowany nadmiar staje się szkodliwy.

Podstawą walki trądzikiem jest w każdym przypadku zdrowa i właściwie zbilansowana dieta.

Jak już na pewno się domyślacie priorytetem dla zdrowej skóry jest jej właściwe nawilżanie – także od wewnątrz. Należy więc pić dużo mineralnej niegazowanej wody (najlepiej 2 litry dziennie). Jest to o tyle ważne, że dzięki temu nasz organizm dużo szybciej oczyści się z toksyn. Głównym budulcem organizmu są białka. Ich źródłem jest mięso i nabiał, a także ryby. Z pewnością znaleźliście już sprzeczność z pierwszą częścią wpisu, ale w tym wypadku chodzi o to aby białka gościły w ilości proporcjonalnej a nie były podstawą diety. Podobnie sytuacja wygląda z tłuszczami. Nie można ich ograniczać do znikomej ilości, gdyż niedobór również będzie szkodliwy. Wybierajmy produkty bogate w zdrowe tłuszcze, jak na przykład awokado, oliwki, siemię lniane, orzechy, migdały czy też ryby. W diecie komponowanej dla osób walczących z trądzikiem niezwykle ważna jest obecność cynku (wspomaga gojenie się wyprysków) oraz selenu (korzystnie wpływa na podrażnienia skóry). Nie możemy zapomnieć także o probiotykach. Zapobiegają one gromadzeniu się toksyn w głębokich warstwach skóry oraz wspomagają usuwanie zanieczyszczeń z organizmu.

W kolejnych wpisach postaramy się przedstawić Wam przykładowe jadłospisy, dzięki którym skomponujecie swoje własne menu, które będzie nieocenionym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: