Rzucając palenie zadbaj o dietę


Rzucając palenie zadbaj o dietę
Rzucając palenie zadbaj o dietę

Rzucanie palenia to dla każdego palacza trudna decyzja. Nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego że organizm będący na detoksie nikotynowym będzie poddawany dużej presji powolnej detoksykacji. W celu szybszego i efektywniejszego oczyszczenia oraz zmniejszenia skutków ubocznych dla palaczy na detoksie bardzo ważna jest odpowiednia dieta.
Musimy pamiętać, że organizm palacza narażony jest na kilkaset różnych szkodliwych substancji. Tak zatruty organizm staje się potencjalnym podłożem dla rozwoju wielu chorób i schorzeń. Nie musimy jednak biernie przyglądać się temu żmudnemu procesowi odtrucia podczas rzucania palenia. Wiele możliwości daje nam odpowiednia dieta. Powinna ona być bogata w zawartość płynów oraz błonnika pokarmowego. W okresie rzucania palenia dobrze jest zwiększyć spożywanie płynów do 2,5 – 3 litrów. Zdecydowanie przyspieszy to proces wypłukiwania toksyn oraz odpowiednio nawodni wyczerpany paleniem organizm. Następna ważna rzecz w diecie to błonnik. Znajduje się w pełnoziarnistych produktach (m.in. ciemne pieczywo, kasza jaglana), warzywach i owocach. W zielonych warzywach znajduje się też chlorofil, który pomaga związać i wydalić z organizmu toksyczne substancje, a także wspomaga pracę wątroby, która w tym czasie jest szczególnie obciążona. Nie tylko podczas rzucania palenia, ale również będąc w „szponach” nałogu dochodzi do znacznego obniżenia poziomu antyoksydantów. Dzięki temu wolne rodniki panoszą się po organizmie przyczyniając się do przyspieszenia procesu starzenia się komórek, a także tworząc realne ryzyko zachorowania na nowotwory.

Uświadomieni w zagrożeniach na nas czyhających starajmy się zadbać o to aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość przeciwutleniaczy. Bogatym ich źródłem są surowe warzywa i owoce a w szczególności marchew, szpinak, brzoskwinie, papaja, mango, porzeczki, natka pietruszki. Beta-karoten, kwas foliowy, chlorofil, witamina C i witamina E – to właśnie najskuteczniejsi strażnicy naszego organizmu. Dla osób palących nie bez znaczenia jest też obecność w diecie selenu oraz polifenoli. Niestety osoby które palą papierosy to grono wysokiego ryzyka zachorowań na miażdżycę i choroby serca. Zadbajmy o to aby zrezygnować z tłustych potraw zawierających cholesterol na rzecz drobiu, cielęciny czy ryb. W ten sposób wspomożemy nasz układ krwionośny w składniki, które usprawnią jego pracę i zniwelują szkodliwe działanie złych tłuszczy. Drodzy palacze, niestety Wasz nałóg grozi zachorowaniem na osteoporozę. Dlatego ważne jest, aby w diecie nie zabrakło nabiału, zwłaszcza napojów fermentowanych, takich jak jogurt, kefir i maślanka, które są źródłem korzystnych dla organizmu mikroflory i wapnia.

Podczas rzucania palenia ograniczmy też kilka rzeczy, które w tym trudnym okresie mogą działać na nasza niekorzyść powodują dodatkowe obciążenie dla oczyszczającego się organizmu. Należą do nich alkohol, słodycze oraz słone przekąski. Dzięki nim nie tylko spowalnia się proces detoksykacji ale również zwiększa się ryzyko przybrania na wadze, czyli największa zmora palaczy zrywających z nałogiem. Pamiętajcie, że naszym największym sprzymierzeńcem jest ruch na świeżym powietrzu. Już podczas pierwszych dni detoksu poczujecie jak bardzo Wasz organizm potrzebował odpowiedniego natlenienia.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: