Czym krem na noc różni się od kremu na dzień?

Czym krem na noc różni się od kremu na dzień?


Podczas dnia nasza skóra walczy z warunkami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami, a regeneruje się w nocy. Gdy śpimy twarz jest rozluźniona i lepiej wchłania substancje aktywne. Kremy na noc zawierają więcej olejów roślinnych, które nadają kosmetykom bardziej tłustą konsystencję. Dostarczają one naszej skórze sporej dawki składników regeneracyjnych i odżywczych.

Jak powinny działać kremy w ciągu dnia?

W ciągu dnia nasza skóra narażona jest na:

  • szkodliwe warunki atmosferyczne (chłód, wiatr, promieniowanie słoneczne),
  • zanieczyszczenie środowiska.

Dlatego kremy na dzień zawierają składniki, których zadaniem jest walka z czynnikami zewnętrznymi. Skóra może odpocząć i rozpocząć procesy odnowy dopiero w nocy.

Kremy na noc

Podczas nocy regeneruje się cały organizm. Według naukowców między godziną 24, a 6 nad ranem, komórki mogą dzielić się nawet 10-krotnie szybciej niż w ciągu dnia. To czas, w którym procesy odnowy zachodzą szczególnie intensywnie także w skórze. Podczas snu nasza twarz nie pracuje – dlatego jej mięśnie są rozluźnione (nie pogłębiają się zmarszczki).

W nocy nasza skóra:

  • jest bardziej ukrwiona i lepiej oddycha,
  • szybciej wchłania substancje odżywcze, nawilżające i przeciwzmarszczkowe,
  • sprawniej uwalnia zanieczyszczenia i toksyny.

Czego nie zawierają kremy na noc?

Podstawowym zadaniem kremu na dzień jest ochrona skóry twarzy przed czynnikami zewnętrznymi, które nie zagrażają nam podczas snu. Dlatego w składzie kremów na noc nie znajdziemy:

  • filtrów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV,
  • innych składników ochronnych,
  • substancji matujących.

Co potrzebne jest w nocy? Więcej olejów

Ze względu na wyższą koncentrację składników aktywnych i niższą zawartość wody – kremy na noc mają bardziej gęstą konsystencję i są bardziej tłuste. Można powiedzieć, że ich formuła przypomina maski kremowe. Ich gęstość może powodować nadmierne błyszczenie skóry – dlatego nie powinny być stosowane pod makijaż, jaki nosimy w ciągu dnia.

Jednak dzięki wyższej zawartości olejów niż w kremach na dzień – kremy na noc:

  • rewitalizują i wspomagają procesy naprawcze,
  • zmniejszają odparowywanie wody ze skóry,
  • odżywiają skórę, niwelują zmarszczki i poprawiają jej jędrność,
  • zmniejszają cienie i obrzęki.

Jakie oleje powinny znaleźć się w kremach na noc?

Na marokosklep.com dostępny jest krem na noc, który służy do pielęgnacji twarzy i delikatnej skóry pod oczami. W jego składzie znajduje się olej:

Olejek z kwiatów opuncji

Olej z kwiatów kaktusa z gatunku Opuntia Ficus Indica stosowany jest głównie do pielęgnacji twarzy, szczególnie wokół oczu i ust, a także szyi, czyli miejsc, gdzie skóra jest najbardziej delikatna i objawy starzenia pojawiają się najwcześniej.

Olejek z nasion czarnuszki

Zawiera olejek lotny (jego najważniejszym związkiem czynnym jest tymochinon), który odpowiada za działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Przeznaczony jest szczególnie do cery problematycznej.

Przeczytaj także:

Olej z czarnuszki siewnej (Oleum Nigellae Sativae).

W arabskiej medycynie naturalnej czarnuszka stosowana była wspomagająco w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych, alergii, problemów ze skórą, cukrzycy, nadciśnienia czy dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Nasiona czarnuszki siewnej, z których tłoczy się na zimno cenny olej, znane są z prozdrowotnych właściwości od ponad 2 tysięcy lat. Olej nazywany jest „złotem faraonów”, gdyż w grobowcu Tutanchamona znaleziono dwa dzbany z nasionami tej rośliny. Od wieków wykorzystywane były także do produkcji przypraw, nalewek czy miodu pitnego.

Olejek arganowy

Pozyskiwany jest z drzewa arganowego, które rośnie jedynie w Maroko. Ze względu na wysoką zawartość witaminy E oraz kwasów nienasyconych – jest jednym z najpotężniejszych naturalnych antyoksydantów.

Przeczytaj także:

Kompozycja olejów przeciw starzeniu się skóry.

W składzie kosmetyków anty-aging znaleźć się powinien olej arganowy, olejek ze słodkich migdałów, olej z awokado, olejek czarnuszki siewnej, olej nasion opuncji figowej oraz wzmacniający tkankę łączną olejk z trawy cytrynowej. Skompletowanie ich nie jest proste, dlatego warto postawić na bioaktywne serum, pod oczy i do twarzy, które jest kompozycją wszystkich tych olejów.

Olejek kokosowy

Sam w sobie dobrze się sprawdza jako krem na noc. Znajdziemy w nim zarówno nienasycone, jak i nasycone kwasy tłuszczowe, które głęboko penetrują i odżywiają naszą skórę.

Olej Jojoba

Swoją budową chemiczną zbliżony jest do sebum, które wydzielane jest naturalnie przez nasze gruczoły łojowe. Dlatego skóra bardzo łatwo go przyjmuje i toleruje. Jako substancja woskowa uszczelnia skórę – zapobiegając utracie wilgoci.

Wosk pszczeli

Bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych jest także wosk pszczeli, który zawiera dodatkowo karotenoidy, cukry, witaminy czy proteiny. Dzięki niemu kosmetyki lepiej się rozprowadzają i wchłaniają.

Krem na noc najlepiej nałożyć na twarz zaraz po zmyciu makijażu.

Link do zakładki nt. kremu na noc dostępnego w sklepie inetrnetowym Maroko Sklep: Regenerujcy krem  na noc z olejem z opuncji i olejem z czarnuszki 50ml.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *