Dlaczego papierosy i białe zęby nie idą w parze?


Dlaczego papierosy i białe zęby nie idą w parze?
Dlaczego papierosy i białe zęby nie idą w parze?

Nałóg papierosowy oraz stan uzębienia palacza to dwie niezwykle zależne od siebie rzeczy. I nie mamy na myśli jedynie osadu jaki w bardzo brzydki sposób szpeci nasz uśmiech. Skoro już wiemy, że palenie jest mega szkodliwe dla zdrowia to zgłębmy teraz kolejne zagadnienie przemawiające za koniecznością zerwania z tym nałogiem.

Wyniki badań naukowych są jednoznaczne. Nikotyna w znacznym stopniu wpływa na liczne choroby zębów i przyzębia, a także ma bardzo duży wpływ na rozwój próchnicy. Jak się okazuje palacze są dużo bardziej zagrożeni utratą zębów, niż osoby niepalące, w dodatku zmagają się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby wybielić zęby za pomocą zabiegu stomatologicznego, jednak będzie to tylko kwestia estetyki – problem zagrożenia chorobowego pozostanie nadal.

Jak wiadomo u palaczy występują bardzo często niedobory witaminy C. Dzieje się tak dlatego gdyż jeden wypalony papieros niszczy ok. 25 mg tej substancji! I tu pojawia się kolejny aspekt, który ukazuje zależność pomiędzy paleniem papierosów a stanem uzębienia. Niedobór witaminy C staje się przyczyną rozpulchniania dziąseł, oraz występowania zmian na zębach w postaci na przykład zgorzeli. Palenie papierosów negatywnie wpływa nie tylko na zęby, ale także na dziąsła. U osób uzależnionych od nikotyny bardzo często występują ostre i przewlekłe choroby przyzębia.

Osoby palące papierosy powinny zatem szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu najlepszym wyjściem jest korzystanie z past do zębów przeznaczonych dla palaczy, a także płynów do płukania jamy ustnej. Skład tego typu środków higienicznych komponowany jest specjalnie pod kątem usuwania przebarwień i osadów powstających w wyniku palenia nikotyny, z maksymalną eliminacją czynników mogących uszkodzić szkliwo. Ponadto zarówno pasty jaki płyny zawierają specjalne komponenty zapachowe, działające odświeżająco i neutralizująco nieprzyjemny zapach z ust. Jest to rozwiązanie dla osób silnie uzależnionych, które nie mogą zerwać z nałogiem.

Pamiętajmy jednak, że jedyną opcją dającą nam gwarancję na zachowanie właściwej higieny jamy ustnej jest rezygnacja z palenia papierosów. Każdy następny papieros jaki wypalimy przybliża nas do pogorszenia nie tylko stanu uzębienia, ale i poważnych chorób. Warto o tym pomyśleć zanim zapalimy kolejną „fajkę”. Pewne jest na pewno jedno, że decydując się na palenie papierosów możemy zapomnieć o zdrowych i białych zębach.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: