Dzika róża - sposób na piękną skórę

Dzika róża – sposób na piękną skórę


Jeśli myślisz, że róża to jedynie piękny kwiat stojący w wazonie lub pyszne nadzienie w pączku to jesteś w dużym błędzie. Rosa Canina to jedna z najbardziej pożądanych roślin przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Zachwyca ona wspaniałym zapachem przez co jest idealnym składnikiem kremów i olejków do ciała. Jeśli interesuje Cię, jak ogromny wpływ ma dzika róża na zdrowie fizyczne i piękna skórę koniecznie czytaj dalej.


Dzika róża starożytnym atrybutem piękna

Rosa Canina w Polsce jest gatunkiem pospolitym. Spotkać można ją na terenie całego kraju. Szczególnie chętnie porasta brzegi lasów, zarośla, a także ogródki działkowe czy miejskie ogrody. Jest rośliną ekspansywną, wyjątkowo odporną na trudne warunki pogodowe. Może sięgać aż do trzech metrów wysokości. Gałęzie dzikiej róży wyposażone są w ostre kolce, zaś kwiaty przybierają różne barwy od różu do krwistej czerwienie. Chociaż obecnie roślina ta może nie zwracać już szczególnej uwagi to jej historia sięga czasów starożytnych. W Grecji była symbolem Afrodyty. Mieszkańcy Hellady wierzyli, że róża i bogini piękna powstały z tej samej morskiej piany. Rzymianie tak bardzo ukochali sobie pachnący kwiat, że na jego cześć ustanowili święto o nazwie Rosalia. W starożytności dzikiej róży najczęściej używano do produkcji wonnych olejków, które później stosowano w łaźniach. Przetwarzano ją również na konfitury oraz lekarstwa. Widać więc, że przez tysiące lat niewiele zmieniło się w tej kwestii, a dzika róża wciąż jest rośliną niosąca wiele korzyści.


Składniki i wykorzystanie

Dzika róża zawiera w sobie nawet do 2% witaminy C, a zatem jest jednym z największych źródeł tego składniku, jeśli chodzi o rośliny. Wśród polskich odmian dostępne są nawet takie, które zawierają 3500 mg witaminy C w 100 g napoju. W skład dzikiej róży wchodzą także witaminy z grupy B, witaminy A, E i K i pektyny.

Ze względu na swoje liczne wartości dziką różę wykorzystuje się w leczeniu wielu schorzeń. Stosowana jest w przeziębieniach, stanach zapalnych układu moczowego, czy w przypadku kamicy nerkowej. Posiada wartości wzmacniające, przeciwalergiczne, odżywcze czy odtruwające. Dziką różę polecana się także dla kobiet w ciąży, ze względu na jej właściwości uspokajające i relaksujące.


Dzika róża w walce o zdrową skórę

Rosa Canina może odgrywać niebagatelne znaczenie w pielęgnacji naszej skóry. Powodów tego jest kilka. Zawarta w dzikiej róży witamina C wpływa na cerę i przebarwienia skórne. Wysokie stężenie witaminy w połączeniu z karotenem przyczyniają się do rozjaśnienia cery, dlatego też kosmetyki zawierające w swoim składzie dziką róże działają pozytywnie na wszelkie przebarwienia, piegi oraz znacząco odżywiają i pomagają odzyskać skórze swój koloryt. Co więcej roślina ta pomaga zmiękczyć, nawilżyć i wygładzić zmęczoną makijażem cerę. Kosmetyki oparte na dzikiej róży działają na skórę odmładzająco. Ma to związek z pektynami i bogactwem organicznych kwasów owocowych, które zapobiegają rogowaceniu się naskórka. Kremy z dziką różą sprawiają, że buzia staje się gładka i elastyczna.

Owoce dzikiej róży zawierają hydrokwasy, które posiadają funkcje złuszczającą. Ma to duże znaczenie w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Suplementy diety oraz produkty kosmetyczne zawierające tą roślinę poprawiają jej stan i zapobiegają powstawaniu zaskórników.

Przykładem suplementu diety na trądzik, w którym składnikiem aktywnym jest dzika różą jest Zinamax: https://the-best-supplements.com/pl/zinamax/.


Produkty kosmetyczne z dziką różą

Na rynku kosmetycznym spotkać można wile produktów, które w swoim składzie zawierają dziką róże. Jak wybrać ten odpowiedni? Dużym zainteresowaniem cieszą się olejki różane, o słodkim, przyjemnym aromacie. Służą one głównie do produkcji perfum, ale również do pielęgnacji ran po oparzeniach. Jest on bardzo przydatny dla cery wrażliwej i skłonnej do przesuszania. Ekstrakt z dzikiej róży zmniejsza rozstępy i zapobiega powstawaniu nowych. Do produkcji jednego kilograma olejku potrzeba aż pięciu ton kwiatów różanych, dlatego też produkt ten nie należy do grona najtańszych.

Dziką różę możemy spotkać także w kremach, szczególnie tych przeznaczonych do skóry dojrzałej. Roślina ta w składzie kosmetyku sprawia, że komórki odnawiają się działając regenerująco i przywracając dawny koloryt skóry. Kremy wpływają także na zapobieganie zmarszczkom i stymulują produkcję kolagenu.
Dziką róże spotkać możemy również w produktach codziennego użytku takich jak mydła czy toniki. Mydełka różane cechują się wyjątkową delikatnością i słodkim aromatem. Polecane są szczególnie dla osób z cerą wrażliwą.

Ciekawą alternatywą są wody różane, które możemy przygotować w domowym zaciszu. Stosowane były już w starożytnym Egipcie jako dodatek do kąpieli. Do domowej wody różanej potrzebne będą cztery garstki świeżych, czystych płatków kwiatu oraz woda destylowana. Całość łączymy, gotujemy przez dziesięć minut i odstawiamy do wystygnięcia. Tak powstały kosmetyk może być stosowany do codziennej higieny twarzy, sprawiając, że skóra będzie czysta i jędrna. Doskonale odetka pory i złagodzi stany zapalne. Woda różana posiada również wartości antybakteryjne, szczególnie istotne w leczeniu ran i blizn.
Co ciekawe większość produktów zawierających dziką róże ma właściwości antydepresyjne. Zapach ekstraktu działa kojąco na nerwy i zmysły. Dodatkowo można stosować go do relaksacyjnych kąpieli przez co skóra stanie się miękka i jędrna.

Dzika róża jest doskonałym remedium na wiele zdrowotnych problemów. Nie tylko wpływa na naszą odporność, ale także działa korzystnie na cerę. Część kosmetyków z dziką różą w składzie możemy przygotować sami, jako odpowiednik drogeryjnych specyfików. Oznacza to, że nie ma przeciwskazań by dzika róża stała się częścią kosmetyczki każdej kobiety pragnącej zadbać o zdrową, pełną blasku cerę.


Przypisy

  1. mgr farm. Katarzyna Szkaradek – „Dzika róża – panaceum czy zwyczajna roślina ozdobna?„.
  2. Piotr Cieciuch, Konsultacja merytoryczna: Lek. Aleksandra Witkowska – „Dzika róża – właściwości lecznicze, zastosowanie. Sok i herbata z dzikiej róży„.
  3. Anna Guttman – „Dzika róża: właściwości i zastosowanie. Zalety kosmetyków różanych„.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *