Fitoestrogeny a ich wpływ na powiększanie piersi


Piersi – teoretycznie atrybut kobiecości, nie zawsze spełniają nasze oczekiwania. Piękne są wszystkie i te duże i te mniejsze. Jednak wiele kobiet cierpi z powodu zbyt małego bądź mało jędrnego biustu. Niewątpliwie na ich wielkość mają wpływ hormony. Wiele kobiet decyduje się na inwazyjne pozbycie się kompleksów, jednak nadal pozostaje duża liczba niewiast, które szukają naturalnych sposobów na poprawę urody. Ostatnio popularność zyskują fitoestrogeny, czyli roślinne odpowiedniki hormonów mających wpływ na rozmiar piersi.

Fitoestrogeny to związki stanowiące roślinny odpowiednik ludzkich hormonów. W trakcie przyjmowania preparatów roślinnych, które zawierają fitoestrogeny, może dojść do zmiany wielkości biustu, jednak nie jest to do końca pewnik. Wyodrębniono kilka rodzajów rośli, a dokładnie ziół, które mogą być pomocne w powiększeniu piersi. Jednak musimy pamiętać, że pomimo rosnącej popularności ziół, które wpływają na rozmiar biustu, nadal nie ma wiarygodnych badań, które mogą potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo stosowania tychże darów natury. Oczywiście ich roślinne pochodzenie w jakiś sposób daje poczucie, iż środki te są bezpieczne w stosowaniu, jednak musimy pamiętać, że nie zawsze to co naturalne jest zdrowe. Postanowiliśmy przyjrzeć się najbardziej popularnym ziołom, które są najczęściej stosowane w kuracjach powiększających piersi. Niestety skuteczność ich działania nie jest potwierdzona analizami naukowymi – możemy więc bazować jedynie na ich właściwościach potwierdzonych stosowaniem w medycynie naturalnej i komentarzach osób nie związanych z kręgami naukowymi lub medycznymi.

Kozieradka

Bardzo popularne zioło stosowane w medycynie chińskiej. Oddziałuje na większość hormonów, które są współodpowiedzialne za rozwój (a co za tym idzie powiększanie) tkanek w kobiecym organizmie. Jest to składnik najczęściej stosowany w preparatach mających na celu powiększenie biustu. Jest częstym składnikiem tabletek i kremów na powiększanie piersi. Jako ciekawostkę możemy dodać iż w niektórych krajach jest to zioło stosowane w celu zwiększenia produkcji mleka przez organizm kobiet w okresie karmienia piersią.

Wild yam (dziki pochrzyn)

Największą popularność roślina ta zyskała w Meksyku. Jest naturalnym źródłem fitoestrogenów i diosgeninu (nazywanego naturalnym progesteronem). W sytuacji zaburzeń hormonalnych związanych z niedoborami wyrównuje poziom hormonów. Jej zażywanie powoduje zwiększanie się gruczołów piersiowych.

Pueraria Mirifica (Kwao Krua)

Ta z kolei roślina pochodzi z Tajlandii. Podobnie jak poprzedniczki jest źródłem fitoestrogenów. Stosowana jest głównie w celu łagodzenia dolegliwości menopauzalnych. Uznawana jest za naturalny środek powiększający piersi. Nie są jednak znane naukowe potwierdzenia na działanie preparatów zawierających w swoim składzie Kwao Kura.

Saw Palmetto

Inaczej palma sabałowa jest również lekiem o działaniu antyandrogenowym (tj. blokuje działanie niekorzystnie wpływających na zdrowie pochodnych hormonów męskich). Ponieważ wykazuje lekkie działanie anaboliczne, należy więc zaliczyć ją do stymulatorów odpowiedzialnych za wzrost tkanek. Analogicznie może mieć wpływ na powiększenie piersi. Jednak efekty stosowania przynoszą różne skutki. Pochodząca z Ameryki Północnej palma uchodzi na swym rodzimym kontynencie za ceniony afrodyzjak.

Ziele Damiana

Jest to odpowiednik palmy sabałowej, którego stosowanie sięga czasów medycyny naturalnej Majów. Oprócz korzystnego wpływu na kobiecy biust, również uchodzi za skuteczny afrodyzjak. Uważa się, że ziele Damiana jest bardzo skuteczne jako środek korzystnie wpływający na kobiece libido.

Czarnuszka

Istnieją niepotwierdzone opinie, że niektóre substancje zawarte w nasionach czarnuszki, działają podobnie do progesteronu. Jeżeli już ktoś stosował napary z czarnuszki, to efekt „powiększenia” utrzymywał się tylko do momentu stosowania. Odstawienie powoduje powrót do stanu sprzed kuracji.

Dzięgiel

Do pewnego momentu utrzymywano, że dzięgiel zawiera fitoestrogeny, co jednak wykluczyły badania naukowe. Uwaga istnieją dowody na to, iż roślina zawiera substancje rakotwórcze oraz takie, które powodują nadwrażliwość na promienie słoneczne i podwyższające temperaturę organizmu.

Pluskwica groniasta

Podobno jeszcze dekadę temu sądzono, że jej stosowanie może wpływać na rozmiar biustu – obecnie wiadomo już, że nie wpływa w żaden sposób na hormony, a tym samym na przyrost piersi. Jej przyjmowanie z innymi lekami może natomiast mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Otóż zwiększa toksyczność niektórych z leków. Ponadto może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy.

Jak więc zdążyliście zauważyć nie każda roślina może mieć wpływ na zmianę wielkości biustu. Co więcej przedstawione działanie ziół, nie do końca zostało potwierdzone naukowymi analizami (a w niektórych przypadkach nawet wcale). Nie popadajmy zaraz w paranoję, gdyż każda z nas jest inna. Istnieje przecież wiele opinii o zbawiennym wpływie tychże roślin na powiększenie biustu. Być może zmiany nie są spektakularne, ale jednak są. Zanim jednak zdecydujecie się, na korzystanie z takich preparatów dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, szczególnie jeśli przyjmujecie jakieś leki. Interakcja niektórych ziół z lekami farmaceutycznymi może Was narazić na przykre konsekwencje, a nawet zagrażać zdrowiu.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: