Powiększanie piersi własnym tłuszczem


Powiększanie piersi własnym tłuszczem
Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała.
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej

liposukcja
liposukcja

Ponadto, jednoczasowo wykonuje się u Pacjentki liposukcję, pozbywając się tłuszczu z miejsc newralgicznych dla wyglądu (np. z fałd brzucha lub z bioder). Uzyskujemy wtedy podwójny efekt, gdyż pozbywamy się niechcianego nadmiaru tkanki tłuszczowej, modelując sylwetkę. Z drugiej natomiast strony pozyskujemy tkankę, która jest doskonałym i naturalnym materiałem do wypełnień.

Niekiedy trzeba powtórzyć

Minusem tego zabiegu jest to, że podczas jednokrotnej aplikacji tłuszczu nie można użyć go zbyt dużo, gdyż tłuszcz w tkance musi się „przyjąć”. Stąd zdarza się, że zabieg prostego lipofilingu należy powtórzyć dla uzyskania większego rozmiaru piersi.

Z komórkami macierzystymi

W celu uzyskania lepszego efektu, niż przy typowym lipofilingu, opracowano metodę CAL (Cell Assisted Lipotransfer). Polega ona na podaniu do piersi tłuszczu, który wzbogacony jest o komórki macierzyste ADSC (Adipose Derived Stem Cells), wyodrębnione z tkanki tłuszczowej Pacjenta. Metodę tą jako pierwszy na świecie, wprowadził w 2008 r. Dr Yoshimura. Natomiast jednym z pierwszych ośrodków w Polsce, który zaczął wykonywać zabiegi tą metodą, był szpital Pulsmed w Łodzi.

Z tkanki tłuszczowej, pozyskanej z warstwy podskórnej, uzyskać można dużą liczbę komórek ADSC w porównaniu z innymi źródłami. Duże znaczenie, w zabiegu liposukcji, ma powtarzalny dostęp do pobieranego materiału, mała inwazyjność metody oraz ograniczenie bólu i dyskomfortu dla Pacjenta. Również prosta izolacja komórek z pobranej tkanki, oparta na trawieniu enzymatycznym.

Zalety metody CAL

Dzięki wzbogaceniu tłuszczu o komórki macierzyste, uzyskane efekty są bardziej trwałe, a jednorazowe wszczepienie tłuszczu może być znacznie większe niż przy tradycyjnym lipofilingu. Dzieje się tak ze względu na to, że tłuszcz, dzięki komórkom macierzystym, lepiej się „przyjmuje” w piersiach.

Kobieta z powiększonymi piersiami własnym tłuszczem Kobieta z powiększonymi piersiami własnym tłuszczem

Bezpieczeństwo onkologiczne

Prawidłowo przeprowadzony zabieg powiększania piersi, zarówno metodami z użyciem implantów, jak i lipofilingiem oraz CAL, jest bezpieczny z punktu widzenia onkologicznego. Jednak, zawsze przy kwalifikacji do zabiegu przeprowadzić należy:

  • odpowiedni wywiad rodzinny,
  • badanie USG piersi (lub mammograficzne).

Jeśli są do tego wskazania, przeprowadzić należy dodatkowo szczegółowe badania genetyczne, które konsultowane są ze specjalistą onkologiem. Dotyczy to w szczególności Pacjentek z grupy ryzyka (obciążenia rodzinne, wiek powyżej 40 roku życia). Zawsze również, po wszelkich zabiegach powiększania piersi, standardem powinny być okresowe kontrole piersi.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *