Przebarwienia zębów – ranking sprawców


Przebarwienia zębów – ranking sprawcówKażdy z nas zmaga się z przebarwieniami zębów. Niestety przebarwione zęby są nie tylko nieestetyczne i krępujące, ale również postarzają. Dużą winę za ten problem ponosi zdrowy styl życia. Zdziwieni? świeże owoce, warzywa i soki zawierają mnóstwo kwasów, które odpowiadają za osłabienie szkliwa. To z kolei powoduje, że zęby stają się podatne na przywieranie osadów i dużo bardziej odporne na ich usunięcie. Pokusiliśmy się o wyodrębnienie kilku najmocniej przebarwiających zęby produktów.

1. Kawa – wiedzie zdecydowany prym w tym niechlubnym rankingu. Największy problem zdecydowanie mają Ci, którzy piją jej znaczne ilości w ciagu dnia. Co niektórzy „kawiarze” hołdują teorii, iż ryzyko wystąpienia przebarwień zmniejsza się w momencie gdy do kawy dodamy mleko.

2. Herbata – podobnie jak kawa nie sprzyja bieli naszych zębów. Czarna czy zielona – picie obu skutkuje zmianą koloru szkliwa. Najgorsza jednak jest herbata czerwona pita w większych ilościach. Pomimo tego, że piecie pu-erh jest mega zdrowe to niestety może przyczynić się do zmiany odcienia zębów.

3. Wino – wpływa niekorzystnie na odcień szkliwa, a dzięki obecności kwasów dodatkowo utrwala powstałe przebarwienia. Nie łudźcie się, że białe wino w tej kategorii jest lesze. Podobnie jak czerwone zawiera kwasy.

4. Jagody – tutaj chyba nie potrzebne sa dłuższe uzasadnienia. Znajdujący się w nich intensywny pigment nie jest naszym sprzymierzeńcem.

5. Curry – ta bardzo popularna przyprawa zawiera w sobie silnie przebarwiających barwnik. Przypomnijcie sobie chociażby barwienie jajek wielkanocnych bądź ryżu.

6. Słodycze – aby przyciągały muszą być kolorowe. Do ich produkcji stosuje się wiele sztucznych barwników. W nadmiarze mają swój udział w pogorszeniu bieli naszego uśmiechu.

7. Buraki – podobnie jak ciężko wywabić z nich plamy z ubrań, w przypadku szkliwa jest podobnie.

8. Gazowane napoje – najgorzej w tym wypadku ma sie stan szkliwa. Sztuczne składniki i kwasy wchodzące w skład gazowanych napoi mają ogromny wpływ na osłabienie i niszczenie szkliwa zębów.

Niestety trudno byłoby zrezygnować ze wszystkich produktów, które powodują przebarwienia szkliwa. Z pewnościa jednak właściwa higiena jamy ustnej w dużym stopniu może powstrzymać proces niszczenia szkliwa i zmniejszyć okoliczności sprzyjające procesom oszpecającym nasz uśmiech. Warto czasmi skorzytać także z bezpiecznego wybielania zębów.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: