Różne temperamenty, czyli jaki masz typ libido – cz.I


Różne temperamenty, czyli jaki masz typ libido - cz.ILibido powszechnie uważane za popęd seksualny w rzeczywistości posiada dużo szerszą definicję. Sedno tkwi natomiast w pędzie do tworzenia – relacji z partnerem, więzi w związku, intymności pomiędzy kochankami. Nie każdy wie, iż libido dzieli się na różne typy. Klasyfikację tę stworzyła australijska seksuolog Sandra Petrot . Sprawdź do jakiego typu zalicza się twoje libido i w jaki sposób możesz podgrzać atmosferę w swojej sypialni. Na początek pierwsze pięć zdiagnozowanych typów.
W pierwszej części artykułu poznasz następujące typy libido:

Rodzaje / Typy libido:

Typ zmysłowy

1. Typ zmysłowy – cechuje go silna potrzeba czułości i namiętności. Spokojnie mogą się do niego zaliczyć osoby, dla których seks w całości mogłaby zastąpić gra wstępna. Odczuwają one bardzo duże rozczarowanie, gdy partner ogranicza się tylko i wyłącznie do samego aktu fizycznego. Często opatrznie rozumieją też intencje drugiej osoby, zarzucając jej brak uczucia względem siebie. Jeśli zaliczasz się do grona osób o zmysłowym typie libido, Twoją uwagę niech zwrócą zachowania partnera poza strefą „łóżkową”. Z pewnością dostrzeżesz wtedy wiele innych oznak miłości i przywiązania – złagodzi to na pewno Twoje frustracje. Brak namiętności w sytuacjach intymnych wcale nie jest brakiem pożądania. Najprościej ujmując Twój partner w inny sposób niż Ty osiąga przyjemność seksualną.

Typ erotyczny

2. Typ erotyczny – to poszukiwacz oczekujący w sypialni coraz to nowszych i mocniejszych wrażeń. Lubi seks i chętnie ulega szybkim numerkom. Problem tkwi w tym, że szybko się nudzi potrzebując coraz to silniejszych bodźców, aby zaspokoić seksualne potrzeby i osiągnąć szczyt przyjemności. Osoby, które cechuje omawiany typ temperamentu sani estety skłonne do przypadkowych romansów, co staje się bardzo poważnym problemem. Jest jednak na to rada. Zamiast hołdować seksualnej gimnastyce warto zainteresować się bliżej seksem medytacyjnym. Ta technika nie tylko wzbogaci w dużym stopniu życie seksualne, ale również wzmocni relacje między partnerami i pozwoli na zasmakowanie w prawdziwej ekstazie.

Typ odłączny

3. Typ odłączny – jest bardzo łatwy w rozpoznaniu. W zasadzie osoba należąca do tej grupy bardzo chętnie uprawia seks, jednak tylko wtedy kiedy w jej życiu wszystko układa się pomyślnie. Stres, przemęczenie, problemy – to przeszkoda, która obniża poziom temperamentu do zera. W takim stanie emocjonalnym jakakolwiek próba podjęcia miłosnych igraszek staje się wręcz niemożliwa. Rozwiązanie problemów w relacjach z partnerem w tym wypadku polega na szczerej rozmowie. Należy wtedy wytłumaczyć, że problem niechęci do zbliżenia tkwi w napięciu wywołanym przez stres – to bardzo ważne aby partner nie szukał winy w sobie lub podejrzewał, że oddalacie się od siebie. Drugi etap rozwiązania problemu to relaksacja. Nauczmy się zostawiać problemy w pracy. Znajdźmy dla siebie czas na chwilę rozluźnienia i relaksu, aby pozostawić napięcia poza ścianami sypialni. Nie tylko wzmocni to związek, ale również w pewien sposób naładuje Nas energią do łatwiejszego pokonywania trudności.

Typ zależny

4. Typ zależny – w tej sytuacji posiadacza cechuje zasada, że „seks jest dobry na wszystko”. Im więcej stresu i napięć tym silniejsza ochota na miłosne zbliżenia. Bardzo często swoistą grą wstępną staje się celowo sprowokowana kłótnia. Przyjemność z pogodzenia się „w łóżku” jest wtedy największa. Ten typ stwarza niestety groźbę poważnych problemów w związku i w konsekwencji rozstanie. Seks nie może być sposobem na radzenie sobie ze stresem. Dobrą metodą na zapanowanie nad podobnymi reakcjami jest np. aktywność fizyczna. Rozładowanie napięcia w inny sposób niż seks w ogromnym stopniu poprawi relacje kochanków i będzie sprawiał obojgu niewymuszona i naturalna przyjemność.

Typ uzależniony

5. Typ uzależniony – bardzo często występuje wśród osób, które cechuje niska samoocena. Chęć zbliżenia umacnia tę osobę w przeświadczeniu, że jest kochana, daje jej poczucie bezpieczeństwa. Jednak, gdy partner nie wykazuje ochoty na seks bardzo często pojawia się uczucie odrzucenia. Nie wykluczone, że osoba zaliczająca się do typu uzależnionego będzie szukała potwierdzenia miłości u kogoś innego, kto wykaże większą ochotę na seks. Aby zaradzić problemom, które wynikają z takiego stanu rzeczy trzeba koniecznie wzmocnić swoją samoocenę i poczucie wartości. Być może należałoby nawet udać się z tym do specjalisty. Pogłębianie taktyki doceniania się przez seks pozbawi szansy na stworzenie głębokiego i trwałego związku.

Dalsza część artykułu:

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora: