Tegorocznej wiośnie towarzyszy podwyższony poziom stresu – skutki trwającej pandemii mogą wpłynąć na organizm nasilając produkcję kortyzolu, który spowodować może zwiększone wypadanie włosów, czyli tzw. łysienie telogenowe. Właściwa dieta i prawidłowa pielęgnacja to istotne elementy wymagające szczególnej uwagi w tym wiosennym okresie. Dbając o kondycję organizmu należy także pamiętać, że jest to czas sezonowego wypadania włosów.
Tracenie włosów podczas wczesnowiosennych tygodni może wynikać z niedoboru witamin, do których utrudniony był dostęp zimą – brakuje głównie suplementów przyswajalnych z owoców i warzyw, dlatego warto skupić się na diecie. Intensywny stres również nie sprzyja pielęgnacji włosów, w wyniku czego może się nasilić ich wypadanie.
Wartościowa dieta
Podstawowymi elementami budującymi włosy są białka i składniki mineralne. Trzeba unikać diet ubogich w cynk i żelazo, zaś posiłki powinny być bogate w takie witaminy jak A, D, E, K oraz B6 i B12. Prawidłowo zbilansowane odżywianie to konieczny warunek odpowiednio nawilżonych i odżywionych włosów od środka, które zachowają zdrowy wygląd.
Stan naszych włosów jest w dużej mierze odzwierciedleniem tego, co dostarczamy do naszego organizmu wraz z posiłkami. Nasza dieta powinna być przede wszystkim zbilansowana tak, aby nie dopuścić do niedoborów w naszym organizmie, które w pierwszej kolejności odbiją się na kondycji włosów. Warto zdawać sobie sprawę, że źle zbilansowane diety mogą zaburzać homeostazę organizmu – równowagę m.in. procesów biochemicznych w ludzkim ciele i prowadzić do niedoborów witamin oraz składników mineralnych. W efekcie prowadzić do złego odżywania mieszków włosowych i ogólnej złej kondycji całej struktury włosa. Włosy mogą zacząć wypadać z powodu braku dostatecznej ilości składników odżywczych – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
W diecie korzystnie działającej na włosy powinny się znaleźć węglowodany i witaminy B. Są one konieczne do wytworzenia energii wymaganej przy wzroście włosów, zaś znajdują się one głównie w produktach pełnoziarnistych. By przyspieszyć porost włosów dietę należy uzupełnić o orzechy i nasiona, które poza witaminami B są źródłem biotyny odżywiającej mieszki włosowe.
Przeczytaj także: Wiosną tracimy więcej włosów.
Minerałami kluczowymi dla włosów są cynk i miedź. Cynk jest mikropierwiastkiem występującym w większej ilości we włosach niż we krwi. W przypadku jego niedoboru organizm uzupełnia go właśnie z włosów, co sprawia, że stają się one kruche i matowe. Niedobory cynku skutkują również wypadaniem włosów. Najlepszymi jego źródłami są otręby, zarodki pszenne i płatki owsiane, szczególną zawartość cynku posiadają także pestki dyni oraz orzechy brazylijskie. Do diety warto dodać też inne produkty z tej grupy, przykładowo orzechy włoskie będące źródłem kwasów omega 3. W sytuacji niedoboru miedzi zachodzą zmiany strukturalne włosa i jego odbarwienie.
Warunkiem zdrowych włosów jest zdrowa skóra głowy
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy, dostosowana do indywidualnych potrzeb, przyniesie korzystne efekty w postaci odżywionych mieszków i wyrastających z nich zdrowych włosów. Niewłaściwe działania lub bagatelizowanie schorzeń skóry głowy może objawić się łupieżem, nadmiernym przetłuszczaniem się włosów oraz ich wypadaniem.
Aby utrzymać skórę głowy w dobrej formie, należy pamiętać o regularnym peelingu skóry, który pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach i martwy naskórek. Ważnym elementem peelingu jest masaż, poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych – podpowiada trycholog Anna Mackojć.
Peeling skóry głowy to zabieg, który może być stosowany niezależnie od rodzaju włosów. Wskazaniami do jego wykonania są osłabione i szybko przetłuszczające się włosy, łupież, wypadanie włosów i ich wolny wzrost a także zaczerwieniona i podrażniona skóra głowy. Peeling można wykonywać w domu pod warunkiem znajomości tego jakie preparaty są właściwe dla typu skóry głowy i jej dolegliwości.
Domowa SPA dla włosów
Najważniejszym problemem jest odpowiednie nawilżenie włosów – by je zapewnić można wykorzystać różnego rodzaju maseczki zmieszane z olejkiem baobabu. Działa on korzystnie nie tylko na włosy, ale i skórę głowy, szczególnie na tę z tendencja do atopii lub alergii, gdyż dodatkowo zmniejsza uczucie świądu i dyskomfortowego pieczenia. Odbudowuje płaszcz hydrolipidowy skóry głowy, zabezpieczający ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych i alergenów.
Przeczytaj także: Domowe sposoby na wypadanie włosów.
W sytuacji, gdy skończyły się produkty do pielęgnacji włosów, można przygotować odżywkę samodzielnie. Do pół szklanki wody należy dodać sok z cytryny i nałożyć na głowę, a następnie pozostawić mieszankę nawet na 15 minut po czym spłukać. Włosy będą o wiele gładsze. Warto pamiętać, by przed nałożeniem odżywek umyć dwukrotnie głowę – pierwsze mycie oczyszcza, zaś drugie wprowadza substancje odżywcze.
Przeczytaj też:
Locerin – zaawansowany suplement diety, który dzięki najbogatszemu na rynku składowi skutecznie wspiera zdrowie i wygląd włosów od środka. Jest to doskonały wybór dla kobiet, które pragną naturalnie wspomóc ich wzrost, poprawić wygląd oraz zapobiegać ich wypadaniu.
Włosy będą piękne, jeśli właściwie się o nie zadba i dostarczy wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Kondycja naszych włosów to efekt działania wielu czynników, tych płynących z zewnętrznej pielęgnacji, jak chociażby wybór szamponu, technik mycia i masażu, jak i stosowania prawidłowej diety i suplementacji.