Zamiast toniku – woda z szałwii i aloesu


Zamiast toniku - woda z szałwii i aloesu
Zamiast toniku – woda z szałwii i aloesu

Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

Szałwia lekarska

Szałwia lekarska
Szałwia lekarska

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć. Ze względu na bogactwo związków czynnych – liście szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), są od wieków jednym z najczęściej stosowanych leków roślinnych. Wykorzystuje się ich działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i ściągające. Popularność tej rośliny nie wynika z chwilowej mody, lecz opinii o skuteczności, która przekazywana jest od pokoleń. Więcej na temat szałwi lekarskiej: szałwia lekarska.

Cenne składniki szałwii

Do najważniejszych składników szałwii lekarskiej zaliczamy:

  • garbniki, które działają antyseptycznie i ściągająco,
  • fenolokwasy – zwalczają wolne rodniki, a także złuszczają i rozjaśniają cerę,
  • flawonoidy – wykazujące działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające,
  • saponiny, które ułatwiają wchłanianie pozostałych składników czynnych.

Zastosowanie hydrolatu z szałwii

Delikatna woda z liści szałwii może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Zaleca się ją po wieczornym zmyciu makijażu – aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju (wówczas zawarte w nich substancje czynne lepiej się wchłoną). Hydrolat z liści szałwii lekarskiej charakteryzuje się pH podobnym do pH skóry, dzięki czemu przywraca naturalną równowagę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i delikatnie zwęża pory.

Do jakiej cery?

Woda z liści szałwii lekarskiej przeznaczona jest do cery:

  • podrażnionej (ze względu na działanie łagodzące i przeciwzapalne),
  • suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia,
  • trądzikowej (właściwości antybakteryjne i odkażające),
  • normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyoksydanty i związki, które wyrównują pH.

Aloes zwyczajny

Aloes zwyczajny
Aloes zwyczajny

Również od czasów starożytności, znane są drogocenne właściwości aloesu zwyczajnego (Aloe vera), który nazywany jest także aloesem barbadoskim (Aloe Barbadensis). Grecy i Rzymianie przypisywali mu właściwości wzmacniające włosy oraz skórę, natomiast Indianie – działanie odmładzające. Więcej na temat aloesu zwyczajnego: aloes zwyczajny.

Jakie składniki zawiera aloes?

Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetologicznym, ze względu na zawartość licznych:

  • witamin (B1, B2, B6, B12, witamina B3, witamina E, witamina C),
  • mikroelementów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo),
  • a także aminokwasów, enzymów czy saponin.

Jak działa woda aloesowa?

Do oczyszczania i regeneracji naszej cery zalecana jest również woda, którą wytwarza się z liści aloesu zwyczajnego. Jest ona znana z właściwości nawilżających, łagodzenia podrażnień i poparzeń słonecznych, a także z przyspieszania gojenia ran. Poza tym wzmacnia strukturę skóry, gdyż stymuluje syntezę kolagenu.

Jaki rodzaj cery?

Hydrolat z liści aloesu, który również jest dostępny na marokosklep.com, zaleca się dla wszystkich rodzajów skóry. Zwłaszcza dla:

  • wymagającej i problematycznej,
  • wrażliwej,
  • przesuszonej,
  • a także bezpośrednio po opalaniu.

Naturalny osad

Ze względu na naturalne pochodzenie, woda aloesowa może ulec zmętnieniu. Na dnie butelki pojawia się wówczas osad. Jest to uwarunkowane obecnością w hydrolacie – miąższu i kawałeczków aloesu. Jednak proces ten nie wpływa na właściwości produktu.

Cechy wspólne szałwii i aloesu

Warto zwrócić uwagę na właściwości, które są wspólne dla tych obydwu roślin. Zarówno szałwia, jak i aloes, są bogatymi źródłami antyoksydantów, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obie wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Hydrolaty z liści szałwii lub aloesu mogą być stosowane jako:

  • tonik, który nanosimy na skórę, za pomocą płatka kosmetycznego,
  • mgiełka odświeżająca, którą spryskamy twarz.

Więcej informacji nt. hydrolatów: Hydrolaty.

Udostępnij ten artykuł na:

Aleksandra Emini

Autorka tekstów o zdrowym trybie życia, urodzie, suplementach. Blogerka. Z wykształcenia jest dietetykiem. Prywatnie mama dwóch córek, żona, miłośniczka diet i jazdy na rowerze. Aleksandra Emini wkłada dużo energii, pasji i czasu w przygotowanie każdego tekstu. Stara się by jej opracowania były rzeczowe, obiektywne a jednocześnie "lekkostrawne" dla czytelników. Więcej informacji na temat Aleksandry Emini znajdziesz na jej blogu osobistym: https://aleksandraemini.home.blog/.

Zobacz wszystkie wpisy autora:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *